Truchanowski Centrum Medyczne – Flebolog Gliwice

TRUCHANOWSKI CENTRUM MEDYCZNE

Gliwice, Tarnogórska 17/2

9:00 - 20:00 (PN-PT)

Rejestracja telefoniczna

Badania USG color doppler

badanie przepływów tętniczych i żylnych, doppler jamy brzusznej, kolorowy doppler tarczycy

USG Doppler Gliwice to jedno z najczęściej  wykonywanych badań w naszej placówce. Badanie to ma charakter obrazowy. Daje ono możliwość zmierzenia przepływu krwi w żyłach oraz w tętnicach. Dzięki badaniu mamy informację na temat ich przekroju oraz wydolności. Możemy zobaczyć w których miejscach krew płynie szybciej a w których wolniej, a gdzie natomiast ma miejsce jej cofanie się. Badanie USG Doppler Gliwice wykorzystywane jest do leczenia chorób naczyniowych. W naszej placówce istnieje możliwość  zapisanie się na badanie USG Doppler, bez oczekiwania na długi termin. Zapraszamy wszystkich pacjentów do umawiania się na wizyty drogą telefoniczną.

Zapraszamy na bezinwazyjne badania USG color doppler

USG COLOR DOPPLER 

Żylaki kończyn dolnych są efektem choroby którą nazywamy przewlekłą niewydolnością żylną. Do ich występowania predysponują nas czynniki genetyczne ale także i cywilizacyjne. Praca w warunkach stojących i siedzących potęguje ryzyko wystąpienia zmian żylakowatych. Nie bez znaczenia pozostają czynniki dietetyczne, czy też wysiłek.

   Wśród Pacjentów istnieje czasem przekonanie, że występują “żylaki wewnętrzne” i “żylaki zewnętrzne”. Żylny system naczyniowy składa się z dwóch układów: głębokiego i powierzchownego. W warunkach prawidłowych, tych fizjologicznych ok 90% krwi odpływa z kończyn dolnych układem głębokim, natomiast tylko około 10% powierzchownym. Występowanie zastawek żylnych dotyczy w większej części układu powierzchownego i to właśnie z nim pojawia się najwięcej problemów związanych z żylakami. Poszerzenie żył powierzchownych, które fizjologicznie występuje przy wyższej temperaturze ciała i otoczenia nabiera rozmiarów, które przestają być kontrolowane. Dochodzi do poszerzenia naczyń z ich niedomykalnością zastawkową i w efekcie tego wystąpieniem patologicznego refluksu i  nadciśnienia żylnego.

    Wyżej wymieniony mechanizm jest główną przyczyną pojawienia się zmian żylakowatych, które najczęściej obserwujemy w okolicach goleni. Istotną jednak ich leczenia jest poznanie miejsca refluksu, czyli lokalizacji skąd powstaje nadciśnienie. To właśnie badanie USG color doppler jest złotym standardem do ich weryfikacji. Koniecznie jest zatem, aby przed przystąpieniem do leczenia ….zrobić dobrą diagnostykę.

Żylaki kończyn dolnych, lub jak to potocznie mówimy żylaki nóg mogą być różnego typu. Zaczynając od najdrobniejszych poszerzeń czyli tych pajączków zwanych teleangiektazjami, poprzez żylaki siatkowate dochodzimy do żylaków pniowych. W żylnym układzie powierzchownym istnieją dwie żyły: odpiszczelowa i odstrzałkowa, ta ostatania nazywana czasem odpiszczelową małą. Ich połączenia z układem głębokim to ujście odpiszczelowo udowe i odpiszczelowo podkolanowe. To właśnie z tych miejsc może rozpoczynać się ich niewydolność, dlatego też ważna jest wnikliwa ich ocena w badaniu USG kolorowego dopplera.

Na koniec zadajmy może pytanie…. czy żylaki trzeba leczyć, nawet jeśli nie przeszkadzają nam w aspekcie kosmetycznym?

Zdecydowanie tak, gdyż ich nie leczenie prowadzi do 2 zasadniczych powikłań:

  1. lipodermatosclerosis czyli stanu przebarwienia i zgrubienia skóry do którego dochodzi w długim przedziale czasowym od żylaków, poprzez przebarwienia i uszkodzenia skóry do powstania owrzodzeń żylnych
  2. Nagłemu wystąpieniu zakrzepowego zapalenia żył, z ryzykiem zatorowości płucnej prowadzącej do zgonu.

Leczenie możemy rozwiazać na dwa sposoby:

  1. fizyczną kompresję
  2. leczenie zabiegowe

 Podwyższony poziom cholesterolu we krwi sprzyja miażdżycy. Uporczywe bóle kończyn w spoczynku, podczas chodzenia, drętwienie, mrowienie lub ich ochłodzenie wymagają kontroli tętnic. Istotnym elementem tego badania jest wykluczenie zmian tętniakowatych naczyń,

Podczas tego badania ocenia się przede wszystkim wątrobę,  drogi żółciowe, pęcherzyk żółciowy, trzustkę, śledzionę, nerki, pęcherz moczowy oraz macicę z jajnikami u kobiet i prostatę u mężczyzn,

Omdlenia, bóle i zawroty głowy, szumy w uszach i niedowłady kończyn wymagają badania usg color/power doppler. Właśnie te naczynia są najbardziej wrażliwe na zmiany miażdżycowe, które zaburzając przepływ krwi są najistotniejszym elementem w udarach niedokrwiennych mózgu,

Jest to ocena krążenia śródczaszkowego, obecności prawidłowych kierunków przepływu, szerokości naczyń, czy też wogóle weryfikacji obecności przepływu. Niestety u części osób dorosłych do około 30% grubość łuski kości ciemieniowej utrudnia wykonanie części tego badania.

 Uczucie duszności, ucisk na szyi, zaburzenia połykania, zaburzenia rytmu serca, nadmierna potliwość, łamliwość i wypadanie włosów, bezsenność, zaburzenia wypróżniania – to niektóre objawy nadczynności tego gruczołu. Zarejestruj się na badanie, możliwe, że są zmiany w tarczycy. 

Bóle kostne, osłabienie, problemy z żołądkiem, kamica nerek, zapalenie trzustki mogą być skutkiem nadczynności przytarczyc spowodowanej obecnością gruczolaka. Podczas tego badania określa się ewentualną patologię w zakresie układu chłonnego. Badanie to czasami trzeba uzupełnić o biopsję zmiany ogniskowej. 

Nadśnienie tętnicze w większości jest pierwotne i idiopatyczne czyli nie jesteśmy w stanie podać jego przyczyny, jednak w około 10% może być wtórnie wywołane przez zmian miażdżycowe obejmujące tętnice nerkowe. W tym badaniu oceniamy zdolność filtracji krwi przez nerki weryfikując parametry przepływu przez odcinki zewnątrz i wewnątrznerkowe naczyń.

Zmiany guzkowe w obrębie gruczołu sutkowego ze względu na położenie mogą być niewyczuwalne. USG color doppler jest bardzo dobrym nieinwazyjnym badaniem obrazowym, które w miarę potrzeby uzupełniane jest o biopsję zmian ogniskowych, mammografię lub rezonans. Opcja kolorowego dopplera dodatkowo zwiększa czułość i swoistość diagnostyczną.

Zadzwoń i umów wizytę